CZ
Hledat

Studenti VŠB – TU Ostrava ovládli AM ČR v disciplínách TFA

Kdo je „nejtvrdším“ hasičem a hasičkou mezi akademiky?

Více než 70 závodníků se ve středu 17. listopadu 2021 sešlo v areálu kolejí Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, aby zde poměřili síly v hasičských disciplínách TFA. Soutěže v disciplínách TFA simulují zásahovou činnost hasičů v zásahovém oděvu za použití dýchacího přístroje, který slouží jako zátěž.

Závodní trať je postavená pro paralelní běh dvou závodníků a je rozdělena do 4 úseků. Časy z jednotlivých úseků se sčítají. V prvním úseku musí závodníci zvládnout běh s požárními hadicemi a následně je sbalit. Na druhém úseku čeká na závodníky hammer box (údery palicí nahoru a dolů), zdolání tunelu se závažím, přemístění figuríny a překonání bariéry. Třetí úsek znamená pro závodníky výstup na lešení pomocí žebříků a vytažení břemena do výšky a následuje propojení proudnice s monitorem. Ve čtvrtém úseku musí závodníci vyběhnout několik pater výškové budovy. Zatímco v soutěži jednotlivců zdolává každá závodník všechny čtyři úseky sám, ve štafetách je každý úsek přidělen jednomu členovi štafety.

Na letošním akademickém šampionátu se nadmíru dařilo „domácím“ závodníkům z VŠB – TU Ostrava, kteří zvítězili ve všech kategoriích. Mezi muži si ostravští studenti rozdělili všechny cenné kovy. Akademickým mistrem v disciplínách TFA pro rok 2021 se stal Ondřej Rybníkář. Druhý byl Maroš Bošel´a, třetí místo vybojoval Michal Dvořák.

Mezi ženami kralovala ostravská závodnice Kateřina Vodičková. Stříbro vybojovala Eliška Vrbová (UK Praha), Bronz putuje zásluhou Anety Stratilové do Chomutova (SOŠEaS, OA a SZŠ Chomutov).

Ve štafetě mužů se z vítězství radovali zástupci VŠB – TU Ostrava před druhým týmem ostravské univerzity a třetími závodníky z Žilinské univerzity (SVK). I ve štafetě žen se nejvíce dařilo závodnicím VŠB – TU Ostrava. Druhé místo vybojovala štafeta SZŠ Hranice, bronz získaly závodnice Univerzity Pardubice.

Pořadatelem AM ČR v disciplínách TFA byl, po roční odmlce způsobené pandemií, tradičně Studentský klub požárního sportu ve spolupráci s VŠB – TU Ostrava a její Fakultou bezpečnostního inženýrství a podporou SH ČMS, ČAATS a statutárního města Ostravy. Nad šampionátem převzala záštitu náměstkyně primátora Ostravy paní Mgr. Andrea Hoffmannová, Ph.D.

Kompletní výsledky z AM ČR v disciplínách TFA naleznete ke stažení v pravém sloupci.

FOTO: FB stránky Akademické mistrovství ČR v TFA