CZ
Hledat

Přípravy na Zimní světové univerzitní hry vrcholí

Česká výprava čítá celkem 93 sportovců.

Od čtvrtka 12. do neděle 22. ledna 2023 bude americké Lake Placid ve státě New York hostit 31. Zimní světové univerzitní hry 2023 (ZSUH; dříve Zimní světová univerziáda). Ve spojených státech nebudou chybět ani čeští sportovci. Česká výprava, která na ZSUH vyráží pod hlavičkou České asociace univerzitního sportu (ČAUS), čítá celkem 93 sportovců z 35 tuzemských i zahraničních vysokých škol a do místa konání her se vydá v sobotu 7. ledna. Češi se představí ve všech 12 sportovních disciplínách, které jsou na programu ZSUH. Závodit budou ve sjezdovém lyžování, biatlonu, běžeckém lyžování, curlingu, freestylu a freeski, krasobruslení, ledním hokeji, severské kombinaci, snowboardingu, skocích na lyžích, rychlobruslení a short tracku.

Česká asociace akademických technických sportů (ČAATS) bude mít v Lake Placid své zástupce v biatlonových soutěžích. Na letošních ZSUH se představí celkem 8 biatlonistů – Luděk Abrahám (ČVUT Praha), Lenka Bártová (MU Brno), Tereza Jandová (MU Brno), Josef Kabrda (MU Brno), Jakub Kocián (ČZU Praha), Veronika Novotná (MU Brno), Kristýna Otcovská (UK Praha) a Michal Zaoral (VŠB-TU Ostrava).

A biatlonisté mají na co navazovat. Na posledních 5 ZSUH (2011 – 2019) získal univerzitní biatlonový tým celkem 13 cenných kovů. Z posledních ZSUH, které v roce 2019 hostil ruský Krasnoyarsk (ZSU 2021 ve švýcarském Luzernu byly kvůli pandemii covid-19 zrušeny), budou Češi obhajovat stříbro, které v mix štafetě dvojic vybojovali Natálie Jurčová (MU Brno) a David Tolar (ČVUT Praha), a bronz Adama Václavíka (MU Brno) ze závodu s hromadným startem. Na biatlonisty čeká v Lake Placid také individuální závod, sprint a stíhačka.

Americké Lake Placid hostí největší zimní studentskou sportovně-kulturní akci již podruhé. Poprvé to bylo v roce 1972. Na stejném místě hostili Američané také olympijské hry a stejně jako ZSUH hned dvakrát. Poprvé to byly III. OH v roce 1932 a v roce 1980 v pořadí XIII. OH.