CZ
Hledat

Akademici letos přijdou i o Evropské univerzitní hry

Páté Evropské univerzitní hry se měly konat již v roce 2020.

Ve středu 5. května 2021 oznámila Evropská asociace univerzitního sportu (EUSA), že se ani letos neuskuteční 5. ročník Evropských univerzitních her, které byly naplánované 14. – 27. července 2021. Původní termín her byl však 12. – 25. července 2020! Stejně jako v loňském roce i za letošním zrušením Evropských univerzitních her stojí celosvětová pandemie nemoci covid-19.

Už v březnu 2021 bylo jasné, že se v letním termínu Evropské univerzitní hry neuskuteční. Zástupci EUSA, spolu s členy organizačního výboru her a také se zástupci srbské vlády jednali o možném dalším přesunutí her na podzim 2021.

S přihlédnutím k stále nestabilní situaci a vývoji celosvětové pandemie, která by mohla organizaci her v tradiční kulturní a společenské atmosféře, které jsou nedílnou součástí her organizovaných pod hlavičkou EUSA, narušit, bylo na začátku května rozhodnuto, že se Evropské univerzitní hry neuskuteční ani v náhradním podzimním termínu.

EUSA ve svém prohlášení mimo jiné uvedla, že nepořádat letos hry v Bělehradě je v nejlepším zájmu všech zúčastněných stran.

EUSA, organizační výbor bělehradských her i srbská vláda pokračují v jednáních, která si dávají za cíl prozkoumat další možnosti, aby mohly být Evropské univerzitní hry v Bělehradě i s  doprovodným programem uspořádány později. Konečné rozhodnutí včetně případného náhradního termínu bude samozřejmě včas oznámeno.

EUSA současně věnuje svou pozornost také nadcházejícím ročníkům Evropských univerzitních her. Organizátoři her v roce 2022 v polské Lodži i Debrecenu-Miskolci, kde se budou konat hry v roce 2024, nadále usilovně pracují na zajištění úspěšného pořádání těchto akcí.

Akademičtí sportovci v roce 2021 přišli už o druhou vrcholnou mezinárodní sportovní a kulturní akci. Už v dubnu 2021 FISU (Mezinárodní federace univerzitního sportu) rozhodla o přeložení letních Světových univerzitních her v čínském Chengdu na rok 2022 (více zde).