CZ
Hledat

Skvělé představení akademických střelců na Evropských hrách – vybojovali 5 cenných kovů!

Čeští reprezentanti jsou před startem LSU ve formě.

V sousedním Polsku o víkendu skončily III. Evropské hry, kterých se v 26 sportech účastnilo na 7000 sportovců z celé Evropy. Nechyběla samozřejmě ani česká výprava, kterou letos tvořilo rekordních 246 sportovců. Čeští reprezentanti vybojovali v Polsku 28 cenných kovů (7 – 10 – 11)! Evropských her se účastnili také sportovní střelci, kteří se postarali o osm medailí a mezi střelci zářili mimo jiné také vysokoškolští studenti, kteří si domů odváží hned 5 medailí!

Do Polska zamířili také akademičtí reprezentanti, kteří už před startem her patřili k výrazným českým medailovým nadějím. A tyto předpoklady do puntíku naplnili! Postarali se hned o pět medailí, a to jak v individuálních, tak týmových soutěžích.

Celkem tři cenné kovy si ze střelnice ve Vratislavi odváží Jiří Přívratský (ZČU Plzeň). Svou medailovou sbírku odstartoval v disciplíně 10 m vzduchová puška, v níž vybojoval bronz. „Tenhle úspěch řadím k těm nevyšším. Shodou okolností jsem právě tady získal také bronz z mistrovství Evropy,“ prohlásil po závodě pro web ČOV. A jeho parádní představení pokračovalo. Ve své nejsilnější disciplíně, ve které držel před startem Evropských her první místo světového žebříčku ISSF, 50 m libovolná malorážka (3 pozice) se radoval ze stříbra. „Trošku mě mrzí, že nemám zlato, ale mám medaili, takže jsem naprosto spokojený. Asi se mi o tom ani nesnilo,“ radoval se po závodě. Třetí medaili, opět stříbrnou, pak přidal ve stejné disciplíně ovšem tentokrát v týmovém závodě. Spolu s Petrem Nymburským a dalším akademikem Františkem Smetanou (JAMU) úvodní část soutěže ovládli, a to dokonce v novém rekordu Evropských her. Poslední týmový závod v této podobě (v disciplíně 50 m libovolná malorážka, 3 pozice) se tak zapíše jako rekordní pro české barvy.

Ve skvělé formě přijel do Polska také další ze studentů ZČU v Plzni, pistolář Matěj Rampula. Ten se raduje ze dvou stříbrných medailí. Společně s Alžbětou Dědovou, která je studentkou Karlovy univerzity v Praze, vybojovali stříbro v soutěži mix týmů v disciplíně 25 m rychlopalná pistole, přičemž tak zopakovali své umístění z loňského ME. Druhou stříbrnou medaili pak Matěj Rampula přidal i v týmové soutěži společně s Martinem Podhráským a Martinem Strnadem. Disciplína rychlopalná pistole se řadí určitě mezi nejzajímavější střelecké disciplíny. Na sestřelení pěti terčů mají závodníci pouhé 4 sekundy, do nichž je nutné připočítat také namíření zbraně proti terčům.

Již 28. července startují v čínském Chengdu Letní světové univerzitní hry, v jejichž programu nemůže sportovní střelba chybět. A po výkonech akademických střelců na Evropských hrách se rozhodně můžeme těšit na jejich představení v Chengdu. Čeští střelci opět budou patřit k medailovým nadějím a čeští závodníci určitě budou chtít navázat na své úspěšné předchůdce.

Kompletní výsledky akademických střelců na Evropských hrách 2023 naleznete v pravém sloupci.

Zdroj: mj. olympijskytym.cz; foto: https://supcik.olympic.cz/catalog/default/dashboard