CZ
Hledat

Nová mezinárodní GSPORT liga univerzit odstartovala na začátku dubna

Mezinárodní klání vysokých škol.

Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy spolu s partnerem E4S Czech s. r. o. představuje nový projekt s názvem GSPORT. GSPORT vznikl spojením gamingu a sportu a je novinkou nejen pro fakultu, ale také v celosvětovém měřítku.

Esport hýbe světem, my hýbeme esportery – tak zní motto GSPORTU. Cílem GSPORTU není odlákat hráče od oblíbených her, ale otevřít jim dveře do sportovního prostředí a motivovat je k pohybu. Díky GSPORTU se hráči mohou poměřovat nejen v online světě, ale také na sportovištích. „Věříme, že GSPORT poskytne studentům možnost udržet si zdraví a kondici, a to i když se věnují svým oblíbeným onlinovým hrám. Věříme, že jsme průkopníky v této oblasti a že se GSPORT stane populární nejen mezi studenty naší fakulty a univerzity, ale i v celém světě,“ říká Zdeněk Ledvina, vedoucí esportového oddělení na FTVS.

FTVS spolu s E4S Czech nemá rozhodně malé cíle. Už 3. dubna 2023 odstartoval mezinárodní pilotní projekt GSPORT LIGY UNIVERZIT a je opravdu na co se těšit. Pilotního projektu se účastní pět evropských a pět českých univerzit, které se mezi sebou utkají jak v esportových hrách Counter-Strike: Global Offensive a FIFA, tak v průběžném pálení kalorií a ve finále pak v malé kopané a na speciální GSPORT překážkové dráze.

Liga sestává ze dvou částí – kvalifikační (online) a finálová (offline). Kvalifikační část probíhá pět týdnů (3. dubna – 5. května), během kterých hraje každý tým s každým. Všichni hráči jsou v jednotlivých herních týdnech povinni vykonávat libovolné sportovní aktivity a prostřednictvím určené aplikace evidovat spálené kalorie. V případě, že dojde k remíze v gamingové části, bude o vítězi rozhodovat právě větší počet spálených kalorií.

Finálová část (25. – 28. května), do které postoupí 2 nejlepší týmy z každé skupiny – celkem tedy 4 univerzity postoupí do offline finále-, pak bude probíhat jak v areálu FTVS v pražských Vokovicích, tak ve Voděrádkách nedaleko Prahy v prostorách Home of AV. Týmy, které postoupí do finále, zde zužitkují trénink z předchozích týdnů. 3 finálové dny budou nabity 2 semifinálovými zápasy a 1 finálovým kláním v CS:GO a FIFA23 a následnou fyzickou aktivitou. Sportovní část během finálového víkendu už nebude zaměřena na pálení kalorií, nýbrž na sportovní disciplíny, které si jsou s esportovou hrou podobné. FIFA23 je spojena s malou kopanou 5+1 a CS:GO s GSPORT překážkovou dráhou plnou vytrvalosti, rychlosti, přesnosti. Studenti se pokusí překonat překážky typu zatloukání hřebíků, šplh na laně, chůze na chůdách, ručkování, střelba z pušky, skoky v pytli a mnoho dalších.

Celý koncept ligy tvoří FTVS společně s dalšími univerzitami, které jsou v českém univerzitním prostředí považovány za esportové legendy. Jsou jimi Univerzita Hradec Králové, Univerzita Pardubice, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně a VŠB – Technická univerzita Ostrava.

Zahraničními univerzitami, které přislíbily účast v lize, jsou Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave (Slovensko), Staffordshire University (Velká Británie), University of Trento (Itálie), Sport Sciences School of Rio Maior (Portugalsko) a Kajaani University of Applied Sciences (Finsko).

Pokud chcete i vy být součásti GSPORT ligy a přihlásit svou univerzitu do podzimního kola, registrujte se právě teď na e-mailu esport@ftvs.cuni.cz. Více informací o GSPORTU a lize také naleznete na webových stránkách e4sczech.cz, nebo se obraťte na Zdeňka Ledvinu, tel.: +420 777 934 915, vedoucího oddělení esportu na FTVS.

Zdroj: e4sczech.cz