CZ
Hledat

FISU opět přeložila světové univerzitní hry v Chengdu

Hry se měly uskutečnit již v létě 2021.

Na základě rozhodnutí Mezinárodní federace univerzitního sportu FISU a organizačního výboru Letních světových univerzitních her v Chengdu 2021 byly LSUH opět o rok odloženy. Důvodem je současná situace v Číně a s ní související obavy zúčastněných delegací, které vyšly najevo z průzkumu, který připravil organizační výbor her. Díky přesunu her na rok 2023 by měla být zajištěna nejen zvýšená bezpečnost sportovců a funkcionářů, ale také profesionalita celé akce.

V roce 2023 se LSUH měly uskutečnit v ruském Jekatěrinburgu. Na online zasedání 28. dubna 2022 Výkonný výbor FISU rozhodl o odložení pořadatelských práv Jekatěrinburgu pro Světové univerzitní hry FISU 2023. Hry v Chengdu byly naopak původně plánovány již na rok 2021. Jejich posunutí na rok 2022 bylo zapříčiněno přesunem LOH v Tokiu na rok 2021 z původně plánovaného roku 2020.

„Rozhodnutí o přeložení Chengdu 2021 nebylo jednoduché, ale pro univerzitní sportovce je to správné rozhodnutí. Jejich blaho je vždy naší prioritou číslo jedna. Pokračující nejistota ohledně podmínek udělala z přeplánování rozumnou volbu – řada národních univerzitních sportovních federací již své plány změnila,“ řekl úřadující prezident FISU Leonz Eder.

„Vzít tým na Světové univerzitní hry FISU je velkou zodpovědností a FISU věří, že toto rozhodnutí umožní v příštím roce zúčastnit se co největšímu počtu univerzitních sportovců. FISU se těší na návrat k rytmu, který se doposud ukázal jako velmi úspěšný, tedy na akademická mistrovství světa jeden rok a další na Světové univerzitní hry. To je možné pouze díky nasazení a obětavosti všech našich hostitelů po celém světě, kterým FISU zůstává hluboce vděčná. Organizační výbor Chengdu vynaložil velké úsilí na přípravné práce. FISU děkuje organizačnímu výboru Chengdu za jeho práci,“ dodal Eder.

“V souvislosti se zrušením Univerzitních her bych ráda poděkovala Národní sportovní agentuře za finanční podporu, všem trenérům a dalším zainteresovaným osobám za přípravu univerzitních týmů a rovněž příslušným sportovním svazům a rezortním sportovním centrům za vstřícnost a spolupráci,” vzkazuje předsedkyně ČAUS Ivana Ertlová.

“Velký dík rovněž patří všem studentům, kteří se na LSUH těšili a dlouhodobě se připravovali. V neposlední řadě bych ráda poděkovala mým kolegům a celému sekretariátu ČAUS, který vyvinul velké úsilí, aby vše bylo zajištěno co nejlépe,” pokračovala Ertlová.

Mezinárodní univerzitní sport je obnoven a vrací se k původnímu rytmu. FISU opět pořádá během roku řadu akademických mistrovství světa.

Zimní světové univerzitní hry FISU 2023 jsou naplánovány v Lake Placid, zatímco hostiteli v roce 2025 jsou Turín v zimě a Porýní-Porúří v létě. Očekává se, že hostitelé Světových univerzitních her FISU 2027 budou jmenováni koncem tohoto roku.

“V tuto chvíli není potvrzen žádný další postup ani změny pravidel pro rok 2023 (věkový limit, ročník absolvování VŠ). Ve chvíli, kdy budeme mít o LSUH Chengdu další informace, budeme všechny včas kontaktovat, abychom společně zajistili účast českých sportovců na této akci,” dodává předsedkyně ČAUS.

Zdroj: www.caus.cz